Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie I – edycja bezpłatna dla Mazowsza

Szanowni Państwo,

Informujemy, że rozpoczęliśmy nabór do kolejnej edycji szkolenia Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – kurs podstawowy (I stopnia) w wersji online.

SPPwR I w wersji online składa się z VI trzydniowych sesji. Każda sesja trwa 3 kolejne dni. Każdego dnia spotkanie trwa 5, 5 godz. zegarowych. Sesje odbywają się co 2 – 3 tygodnie.

Studium jest realizowane w ramach programu „Niebieskie Mazowsze – podnoszenie kompetencji osób pracujących na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie województwa mazowieckiego (2021 – 2023)”, dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego, dzięki czemu udział w szkoleniach jest BEZPŁATNY dla uczestników.

Udział w szkoleniu wymaga od uczestników dostępu do stabilnego łącza Internetowego oraz sprawnego sprzętu, wyposażonego w mikrofon i kamerę. Konieczne jest też zapewnienie miejsca, które będzie umożliwiało swobodną komunikację i współpracę z grupą szkoleniową.

Merytoryka

Zawartość merytoryczna programu stała się kanonem obowiązujących w Polsce szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i  odpowiada wytycznym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazującym treści szkoleń rekomendowanych w tej  dziedzinie.

Ukończenie

Ukończenie SPPwR – kursu podstawowego otwiera możliwość doskonalenia kompetencji w specjalistycznym studium II stopnia oraz przystąpienia do komisyjnego egzaminu i uzyskania certyfikatu w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Jesteśmy praktykami

Zespół SPPwR gromadzi praktyków, którzy zajmują się bezpośrednią pracą z osobami uwikłanymi w przemoc oraz udziałem w różnych programach przeciwdziałania przemocy takich jak: tworzenie rozwiązań systemowych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, organizowanie i prowadzenie pracy zespołów interdyscyplinarnych oraz grup roboczych, praca z osobami doznającymi i stosującymi przemoc, stosowanie procedury „Niebieskie Karty”, itp.  Doświadczenie praktyczne pozwala nam na stałe udoskonalanie i dostosowywanie programu Studium do potrzeb zmieniającej się w Polsce sytuacji.

Program Studium realizujemy według autorskiego programu wypracowanego i doskonalonego przez zespół dydaktyczny skupiający certyfikowanych specjalistów ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie mających wieloletnie doświadczenie pracy w tym obszarze.  

Dla kogo?

Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przeznaczone jest  dla osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, pracujących w instytucjach państwowych i organizacjach pozarządowych. W zajęciach biorą udział przedstawiciele różnych grup zawodowych: pracownicy pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty, sądownictwa, policji. Wspólna praca w trakcie szkolenia umożliwia pogłębienie zrozumienia specyfiki różnorodnych zadań i przygotowanie do lepszej współpracy osób, instytucji i służb, niezbędne w planowaniu i udzielaniu pomocy osobom uwikłanym w przemoc w rodzinie.

O kursie

Kurs SPPwR obejmuje 120 godzin dydaktycznych szkolenia. W programie szkolenia są wykłady, seminaria, ćwiczenia, warsztaty i filmy instruktażowe.

Studium prowadzone jest w ramach Ośrodka Szkoleniowego Stowarzyszenia „Niebieska Linia” – placówki kształcenia ustawicznego (wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez m.st. Warszawę pod nr 1212 K) i kończy się uzyskaniem zaświadczenia o ukończeniu kursu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki.

Układ merytorycznej treści kursu online jest następujący: 

I –  Charakterystyka zjawiska przemocy w rodzinie.

Definicja przemocy w rodzinie.

Rozpoznawanie i diagnozowanie przemocy w rodzinie, rozróżnienie od agresji i konfliktów.

Analiza postaw wobec przemocy w rodzinie: osobiste doświadczenia związane z przemocą, mity i stereotypy związane z przemocą.

Prawne aspekty przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Zadanie w trakcie I sesji: pomoc udzielana na piśmie. 

II –  Osoby doznające przemocy

Portret psychologiczny osoby doznającej przemocy w rodzinie.

Sytuacja  osób dorosłych doznających przemocy w rodzinie – charakterystyka mechanizmów wikłających w przemoc i relację ze sprawcą.

Specyfika kontaktu i budowania współpracy z dorosłą osobą doznającą przemocy w rodzinie.

III – Dzieci krzywdzone

Portret psychologiczny dziecka krzywdzonego oraz na czym polega skuteczna pomoc dzieciom krzywdzonym.

Zasady budowania kontaktu z dzieckiem krzywdzonym i udzielania mu skutecznej pomocy.

Przemoc seksualna wobec dzieci: diagnozowanie przemocy seksualnej wobec dzieci oraz kierunki działań, ochrona dziecka i rodziny w przypadku przemocy seksualnej.

IV – System przeciwdziałania przemoc e rodzinie.

Działania podejmowane na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie – rozróżnienie interwencji od pomocy.

Zasady i metody interwencji w sytuacjach przemocy w rodzinie oraz udzielania pomocy poszczególnym osobom uwikłanym w przemoc.

Diagnoza problemu przemocy w rodzinie z uwzględnieniem zasobów, potrzeb i ograniczeń poszczególnych jej członków.

Idea powoływania zespołów interdyscyplinarnych w gminach, realizowane zadania zespołów i grup roboczych. Procedura „Niebieskiej Karty” i współpraca jej realizatorów z zespołem interdyscyplinarnym.

Prawne aspekty przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

V – Osoby stosujące przemoc

Osoby stosujące przemoc w rodzinie – źródła przemocy i portret psychologiczny osoby stosującej przemoc.

Interwencje wobec osób stosujących przemoc w rodzinie.  Zasady prowadzenia rozmów interwencyjnych przez przedstawicieli grup roboczych. Motywowanie do zmian.

Kontakt i praca  z osobą stosującą przemoc w rodzinie. 

VI – Fabryka życzeń – podsumowanie najważniejszych treści szkolenia.  

Prawne aspekty przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Stosowanie wiedzy z zakresu przeciwdziałania przemocy w praktyce.

Organizowanie i prowadzenie  interwencji, udzielanie pomocy osobom uwikłanym w przemoc – analiza kazusów.

Prowadzenia rozmów interwencyjnych i pomocowych z osobami uwikłanymi w przemoc – ćwiczenie umiejętności.

Podstawę zaliczenia SPPwR I  stanowią:

  • obecność na wszystkich zajęciach, z włączoną kamerą i mikrofonem,
  • podjęcie zadania indywidualnego, które każdy uczestnik planuje i realizuje pomiędzy sesjami  w swoim środowisku lokalnym,
  • udział w quizie podsumowującym szkolenie.

Uczestnicy szkolenia otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu MEN wraz z załącznikiem o treściach i liczbie godzin poszczególnych bloków tematycznych.

Zajęcia w Studium są bardzo intensywne i wymagają pełnego zaangażowania uczestników.    

Terminy poszczególnych sesji online:

I sesja – 11 – 13 września 2023 r.

II sesja – 25 – 27 września 2023 r.

III sesja – 16 – 18 października 2023 r.

IV sesja – 6 – 8 listopada 2023 r.

V sesja – 20 – 22 listopada 2023 r.

VI sesja – 27 – 29 listopada 2023 r.

Zajęcia w każdym dniu szkolenia odbywają się w godz. 8.30 – 14.00.

REKRUTACJA ODBYWA SIĘ PRZEZ LINK:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfH_rxGZYzcYrk-o8lHsTaOT490VkIRjhl588UWOTZ-NVQw8A/viewform?usp=sf_link

Osoby zainteresowane udziałem w Studium online proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do dnia 20 lipca 2023 r.

Regulamin

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem szkoleń, w którym zawarte są szczegółowe informacje o zasadach udziału w szkoleniach Stowarzyszenia „Niebieska Linia”.

Zapoznanie się z regulaminem oraz jego akceptacja są warunkiem zgłoszenia uczestnictwa w szkoleniu. 

Treści regulaminu znajdują się pod linkiem.

Kierownik SPPwR

Wanda Paszkiewicz

Autorski konspekt szkolenia jest własnością Stowarzyszenia Na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” i nie może być publikowany i wykorzystywany bez jego zgody. Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83 Ustawa z dn. 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

MCPS

Program finansowany ze środków Województwa Mazowieckiego.

    Zapisz się do NEWSLETTERA!

    Skip to content