Jak pracujemy?

Co nas wyróżnia

?

To, co nas wyróżnia to przede wszystkim sposób, w jaki pracujemy. Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach kładzie głównie nacisk na szukanie i budowanie najlepszych dla klienta rozwiązań właściwych dla sytuacji, w jakiej się znajduje, zamiast analizowania problemu i tego jak do niego doszło.

W naszym odczuciu, aby zmienić własne życie człowiek potrzebuje siły, energii, nadziei, sojuszników, wsparcia i otuchy. Dlatego w pracy z klientami skupiamy się na tym, co jest dobre i działa, zamiast na problemach i patologiach, które są specyficznym sposobem doświadczania różnych wydarzeń życiowych.


Koncentrujemy się na rozwiązaniach

Dajemy wsparcie i siłę do działania

Jaki jest Twój cel?

Jako terapeuci pracujący metodą TSR staramy się dowiedzieć, co nasi klienci chcą osiągnąć, jakie cele i zmiany chcieliby wprowadzić w życie, by mogli uznać, że jest ono dla nich bardziej udane i że czerpią z niego więcej satysfakcji. Staramy się pracować z klientem, tak by nie tylko wiedział gdzie „nie chce być”, lecz przede wszystkim by wiedział „gdzie chce dojść”.

Gdy jest to już określone, klient planuje możliwe i realne dla niego kroki, które przybliżają go do upragnionego celu. W całej naszej pracy bardzo dużą uwagę przykładamy do zasobów człowieka – czyli wszystkich pomocnych mu właściwości, doświadczeń i narzędzi zarówno w nim (mocne strony, umiejętności, talenty), jak i poza nim (inni ludzie, różnego rodzaju dobra – wszystko co może być pomocne w jego sytuacji). Zasoby te staramy się wydobywać po to, by klient mógł korzystać z nich nie tylko w obecnej sytuacji, ale i w ogóle w swoim życiu.

Świadomość swoich mocnych stron jest jednym z czynników, który powoduje, że człowiek jest bardziej skuteczny w realizowaniu własnych celów i marzeń. Praca z wykorzystaniem własnych zasobów jest obecna w trakcie całej naszej pracy psychoterapeutycznej.

Jakie jest rozwiązanie Twojego problemu?

Kolejnym kluczowym elementem pracy, w nurcie skoncentrowanym na rozwiązaniach, jest założenie, iż problem nie występuje przez cały czas – muszą występować takie momenty czy okresy, kiedy go nie ma. Są to tzw. „wyjątki”. Bardzo duża część naszej pracy nastawiona jest na szukanie owych wyjątków oraz udziału w nich klienta – czyli wszystkich jego umiejętności, mocnych stron, cech, pomysłów, z których korzystał właśnie w tych momentach, gdy problem nie występował (lub gdy lepiej sobie z nim radził).

Dzięki temu klient zyskuje dostęp do wiedzy o tym, co robi, jak „działa” i następnie, wspólnie z terapeutą, szuka sposobów na to, by „robić tego więcej”.

Założenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach zawierają się w następujących założeniach:

  • jeśli coś działa – rób tego więcej!
  • jeśli coś nie działa – zacznij robić coś innego
  • jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj
  • nie komplikuj – życie jest proste! (wierzymy, że prostota jest potężnym sojusznikiem w procesie zmian)

Filarem naszego podejścia jest głębokie przekonanie o tym, że klient jest ekspertem od własnego życia i jedynie on zna odpowiednie drogi prowadzące do osiągnięcia postawionych celów terapeutycznych. Jako terapeuci pomagamy klientom w odkrywaniu tych dróg a nieraz budowaniu ich od nowa lub inaczej niż dotychczas.

Przyszłość jest najważniejsza!

Rzadko kiedy zajmujemy się poszukiwaniem przyczyn obecnego stanu klienta, albowiem uznajemy raczej, że wydarzenia życiowe nie koniecznie pozostają ze sobą w związku przyczynowo skutkowym, lecz w powiązaniach różnych, w zależności od miejsca, sytuacji i perspektywy, z której staramy się zrozumieć nasze życie.

Zasady

Dlatego między innymi naszą troską, jako psychoterapeutów jest to, aby przestrzegać zasady „brief”, co oznacza – pracować tak szybko, jak tylko jest to możliwe i „zwięźle”. Naszą etyczną odpowiedzialnością jest to, aby klienci nie pozostawali w terapii ani chwili dłużej niż jest to konieczne względem zaplanowanych celów.

Decyzje

Nie narzucamy klientom zasad normatywnych, pozostawiając do ich decyzji kształt własnego życia, aczkolwiek często dyskutujemy o tym, czy ów kształt odpowiada temu, co ma być celem procesu terapeutycznego.

Uważamy, że zmiany potrzebne klientowi powinny być przeprowadzone w tempie i kierunku uzgodnionym z nim samym. Zasadniczym obszarem pracy terapeutycznej jest przyszłość, którą razem z naszymi klientami budujemy. Teraźniejszość, pomimo że ulotna, jest jednak fundamentem do podejmowania pewnych decyzji. Do przeszłości zaglądamy przede wszystkim po to, aby wydobywać potrzebne zasoby osadzone w zdobytych doświadczeniach życiowych. Przeszłość, w naszym przekonaniu, jest potężnym „magazynem” elementów niezbędnych do przeprowadzenia pożądanych zmian, ale niekoniecznie miejscem do poszukiwania różnych patologii.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji

Dowiedz się więcej

Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

    Zapisz się do NEWSLETTERA!

    Skip to content