Program dla osób stosujących przemoc

„Niebieska Linia”

„Możesz inaczej”
kompleksowy program oddziaływań dla osób stosujących przemoc domową
edycja 2025-2027

Stowarzyszenie „Niebieska Linia” jest organizacją która jako jeden z podstawowych celów przyjmuje prowadzenie profilaktyki i kompleksowych programów pomocy osobom uwikłanym w przemoc domową. Od lat nasze wysiłki koncentrują się wokół oddziaływań pomocowych skierowanych do osób stosujących przemoc.

Cel

Zgodnie z misją naszej organizacji, jako cel nadrzędny stawiamy sobie pomoc osobom stosującym przemoc w zaprzestaniu jej stosowania. Zależy nam na tym, aby osoby korzystające z programu miały możliwość wprowadzania zmian w swoim dotychczasowym funkcjonowaniu. Chodzi m.in. o zmianę postaw i przekonań torujących drogę do przemocy, o pomoc w rozpoznawaniu potrzeb osobistych i radzeniu sobie z uczuciami, a także o rozwój  umiejętności komunikacyjnych oraz nowych sposobów wywierania wpływu, bez stosowania przemocy.
 
Osoby korzystające z pomocy w ramach programu, pracując nad wprowadzeniem i utrwaleniem szeroko rozumianej zmiany przede wszystkim mają możliwość do:
–  zwiększenia wiedzy o sobie i innych,
– uzyskania lub zwiększenia świadomości zmian, które chcą wprowadzić w swoim  życiu,
– uzyskania narzędzi potrzebnych do dokonania tych zmian,
– przećwiczenia nowych konstruktywnych form reagowania i wyrażania siebie,
– uzyskania informacji zwrotnej o tym jak są spostrzegani przez innych ludzi  (współuczestników i osób prowadzących grupy).

Dla kogo?

Adresatami programu są dorosłe osoby którym zdarza(ło) się stosować przemoc wobec bliskich, które przejawiają skłonności do zachowań agresywnych i przemocowych w rodzinie/związku, zarówno kobiety jak i mężczyźni, mieszkańcy m.st. Warszawy.
 
W programie mogą m.in. brać udział:
– osoby, które z własnej inicjatywy zgłoszą się do uczestnictwa w związku z chęcią uzyskania pomocy lub są motywowane do wprowadzania zamian przez różne służby,
– członkowie rodzin, wobec których została wszczęta procedura „Niebieskie Karty” – osoby które zostały skierowane przez Zespół Interdyscyplinarny do udziału w programie korekcyjno-edukacyjnym lub psychologiczno-terapeutycznym,
– osoby które posiadają zobowiązanie sądu do uczestnictwa w programach dla osób stosujących przemoc,
– rodzice, którzy mają ograniczoną władzę rodzicielską lub są jej pozbawieni w wyniku zaniedbań i niewypełniania funkcji rodzicielskich.

OFERTA POMOCY – ZASADY UCZESTNICTWA W PROGRAMIE

     W obecnym kształcie realizacja programu zaplanowana jest do końca 2027 r.  

     Projekt składa się z działań indywidualnych i grupowych. Udział w programie jest bezpłatny, a rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły w formie indywidualnych konsultacji. Zespół prowadzących to psychologowie, pedagodzy, konsultanci, specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy domowej posiadający wieloletnie doświadczenie zarówno z zakresu pracy w tym obszarze jak również z zakresu terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniach (TSR).

W ramach oferty proponujemy następujące formy pomocy:

A) KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE – indywidulaną specjalistyczną pomoc

B) PROGRAM KOREKCYJNO-EDUKACYJNY  

Grupy korekcyjno-edukacyjne odbywają się cyklicznie po dwie edycje w każdym roku (I i II półrocze). Pełen cykl zajęć obejmuje:

20 spotkań grupowych, każde trwające 2,5 godziny raz w tygodniu w czwartki godz. 17.30-20.00

dwudniowy warsztat odbywający się w weekend (łącznie 15 godzin zajęć), np. zakresu komunikacji, asertywności, porozumienia bez przemocy, wyrażania uczuć i potrzeb.

Udział w grupie korekcyjno-edukacyjnej jest poprzedzany minimum jedną indywidualną konsultacją kwalifikującą, a także podpisaniem kontraktu, który określa zasady uczestnictwa oraz wymogi dotyczące uzyskania zaświadczenia o ukończeniu programu.

C) PROGRAM PSYCHOLOGICZNO-TERAPEUTYCZNY

W każdym roku odbędzie się jedna edycja grupy pomocy psychologicznej (od kwietnia, z przerwą wakacyjną). Pełna edycja zajęć obejmuje:

24 spotkania grupowe, każde trwające 2,5 godziny raz w tygodniu w poniedziałki godz. 17.30-20.00

Udział w grupie pomocy psychologicznej jest poprzedzany minimum jedną indywidualną konsultacją kwalifikującą, a także podpisaniem kontraktu, który określa zasady uczestnictwa oraz wymogi dotyczące uzyskania zaświadczenia o ukończeniu programu.

D) TRENINGI PSYCHOLOGICZNO-TERAPEUTYCZNE

W każdym roku odbędą się dwa cykle treningu (I wiosną, II jesienią). Każdy cykl treningu obejmuje:

3 dwudniowe spotkania grupowe, 3 weekendy w odstępie ok. miesiąca każde trwające 8 godzin w godz. 9.00-17.00 (łącznie 6 dni)

Udział w treningu jest poprzedzany minimum jedną indywidualną konsultacją kwalifikującą.

Na treningi zapraszamy zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają proces wprowadzania zmian, jak i te, które już mają za sobą jakieś odziaływania pomocowe i są zaineresowane dalszym rozwojem konkretnych umiejętności, głównie w zakresie relacji interpersonalnych. Celem tej formy pracy jest lepsze poznanie siebie, identyfikowanie osobistych nastawień i sposobów wyrażania w kontakcie z ludźmi. Uczestnicy grup treningowych dzięki informacjom zwrotnym od innych, a także dzięki autorefleksji będą mieli okazję lepiej uświadomić sobie w jaki sposób budują relacje i komunikują się z innymi, ale też zobaczyć, jak są przez nich odbierani. Treningi dają możliwość praktycznego rozwijania umiejętności identyfikowania i wyrażania własnych myśli i uczuć, a także rozwiązywania konfliktów w sposób konstruktywny, a nie przemocowy.

Zapisy

Telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 -15.00 w biurze Stowarzyszenia „Niebieska Linia”

Kontakt

Ul. Jaktorowska 4 lok. 3, 01-202 Warszawa
TELEFON  22 499 37 33

ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z OFERTY POMOCY !!!

Nigdy nie jest za późno na przerwanie przemocy !!!

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z biurem Stowarzyszenia lub z koordynatorką programu – Ewą Podgórską e.podgorska@niebieskalinia.org

„Niebieska Warszawa” – kompleksowy, specjalistyczny program przeciwdziałania przemocy domowej. Działanie III „Możesz inaczej” – kompleksowy program oddziaływań dla osób stosujących przemoc domową

Jesteśmy do Państwa dyspozycji

Dowiedz się więcej

Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

<<< WRÓĆ

    Zapisz się do NEWSLETTERA!

    Skip to content