Program dla osób doznających przemocy
Doznajesz przemocy?
Skorzystaj z konsultacji psychologicznych dla osób doznających przemocy.
Cele
Prowadzenie profilaktyki i kompleksowych programów pomocy osobom uwikłanym w przemoc w rodzinie
Filozofia
Filozofia i założenia terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniach.
Założenia programowe
Stowarzyszenie „Niebieska Linia” jest organizacją która jako jeden z celów statutowych przyjmuje prowadzenie profilaktyki i kompleksowych programów pomocy osobom uwikłanym w przemoc domową.
Oprócz przyjętych celów statutowych podstawę prawną naszych działań stanowi Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z dnia 20 września 2005 r., Nr 180, poz. 1493), Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie m.st. Warszawy na lata 2012-2016.
Celem podstawowym prowadzonych konsultacji psychologicznych dla osób doznających przemocy jest odbudowanie osobistej mocy tych osób, a co za tym idzie ograniczenie zjawiska przemocy domowej.
Na skutek psychologicznych mechanizmów przemocy, u osób jej doznających często dochodzi do zmiany obrazu własnej osoby. Osoby te postrzegają siebie jako głupie, niezdolne do podejmowania działań, dostosowujące się do żądań osoby stosującej przemoc i bezkrytycznie wierzące w rzeczywistość jaką im ich oprawca przedstawia. Osoby te tracą wiarę w siebie, przeżywają stały lęk i poczucie winy, nabywają przekonanie, że nie są w stanie nic zrobić aby przerwać sytuację w jakiej się znalazły dlatego przestają podejmować działania.
Podczas konsultacji z osobami doznającymi przemocy dążymy do odbudowania ich osobistej mocy poprzez, między innymi, zwiększenie wiedzy tych osób na temat zjawiska przemocy, mechanizmów pozostawania w sytuacji przemocy, nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacji przemocy, przekazania informacji na temat dostępnych form pomocy oraz procedur i instytucji pomocowych, zwiększenie gotowości do podejmowania działań sprzyjających wychodzeniu z sytuacji przemocy.
U podstaw naszych działań leży filozofia i założenia terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniach (Solutions Focused Brief Therapy, w Polsce używany skrót – TSR). Podejmując współpracę z osobą doznającą przemocy w pierwszej kolejności dążymy do sprecyzowania czego dana osoba potrzebuje, jaki ma cel, do czego dąży. Wiedza na temat potrzeb klienta pozwala, nam we współpracy z nim, na znalezienie odpowiednich rozwiązań dla danej osoby. Wspólne szukanie rozwiązań opieramy na zasobach klientach, który to również decyduje nad czym w danym momencie pracujemy.
Spotkania prowadzone są przez konsultantów do spraw przeciwdziałania przemocy domowej, zarówno psychologów jak i pedagogów.
Zapisz się „Wyprawa PoMoc”
Program „Wyprawa PoMoc” to oferta pomocy specjalistycznej skierowanej do osób doznających przemocy, mieszkających na terenie Warszawy. Program jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy, zatem udział w programie jest bezpłatny.
Działania w ramach programu kierowane są do mieszkańców m.st. Warszawy, którzy:
- aktualnie doznają przemocy w rodzinie,
- doznawali przemocy w przeszłości i wciąż odczuwają jej skutki,
- pochodzą z rodzin, w których występuje problem alkoholowy,
- są świadkami przemocy w rodzinie (są członkami rodzin, w których dochodzi lub dochodziło do przemocy).
W ramach programu oferujemy BEZPŁATNĄ pomoc dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży w formie:
- indywidualnych konsultacji psychologicznych
- konsultacji psychologicznych dla par i rodzin
- konsultacji prawnych
- grupy pomocy psychologicznej dla osób dorosłych
- warsztatów psychoedukacyjnych
- spotkań terapeutycznych
Działania grupowe odbywają się stacjonarnie, w naszej siedzibie, przy ul. Jaktorowskiej 4, na Woli. W aktualnościach można zamieszczamy informację o termiach proponowanych warsztatów i spotkań terapeutycznych.
Udział w spotkaniach grupowych wymaga wcześniejszej konsultacji kwalifikującej do udziału w programie.
Zapisu na powyższe działania można dokonać telefonicznie poprzez biuro Stowarzyszenia „Niebieska Linia” w godz. 9:00-15:00 pod numerem telefonu; 22 499 37 33.