Szanowni Państwo!
Rok 2023 jest szczególnie ważny dla całego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. 22 czerwca b.r. wchodzą w życie przepisy nowelizujące ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zmiany w przepisach wpłyną m. in. na definiowanie i diagnozowanie zjawiska, pracę zespołów interdyscyplinarnych oraz sposób prowadzenia procedury „Niebieskie Karty”.
Jako Stowarzyszenie „Niebieska Linia”, które od niemal 20-lat współtworzy polski system przeciwdziałania przemocy w rodzinie i aktywnie działa na tym polu, chcemy wesprzeć Państwa w przygotowaniu się do nowej rzeczywistości prawnej. Proponujemy Państwu udział w szkoleniu, w efekcie którego otrzymacie Państwo rzetelną wiedzę o istocie nowelizacji i jej wpływie na praktyczną pracę z rodzinami uwikłanymi w przemoc.
Nasi trenerzy to wieloletni praktycy, prawnicy specjalizujący się w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Mamy nadzieję, że nasza oferta spotka się z Państwa zainteresowaniem.
Z wyrazami szacunku
Paula Klemińska
Koordynatorka zadania
Stowarzyszenie „Niebieska Linia”
NOWELIZACJA USTAWY O PRZECIWDZIAŁANIU PRZEMOCY W RODZINIE
- Zakres merytoryczny szkolenia:
Podczas szkolenia omówione zostaną omówione zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz w aktach z nią powiązanych. Poruszone w szczególności będą zagadnienia:
- zmiany terminu przemocy w rodzinie na przemoc domową oraz redefinicja zjawiska;
- funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych, zadań członków zespołu, różnic między grupą roboczą a grupą diagnostyczno-pomocową, inicjowania postępowań;
- stosowania KPA w ramach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej;
- uzyskania nowych uprawnień przez Policję i Żandarmerię Wojskową – wydawanie zakazu zbliżania, zakazu kontaktowania, zakazu wstępu oraz zmiany aktualnych przepisów co do wydawania nakazu lub zakazu;
- zmian w postępowaniu w trybie art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (zobowiązanie przez Sąd do opuszczenia lokalu i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania do lokalu i jego bezpośredniego otoczenia).
- Terminy:
- Grupa 1: 26.05.2023 (piątek) – prowadzenie : Aneta Mikołajczyk
- Grupa 2: 09.06.2023 (piątek) – prowadzenie: Adam Grochoła
- Grupa 3: 17.06.2023 (sobota) – prowadzenie: Adam Grochoła
Wszystkie szkolenia odbywają się on-line za pośrednictwem platformy zoom.
Wszystkie szkolenia organizowane są w godzinach 9:00-15:00
- Cena szkolenia
350 zł brutto od osoby (cena obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe dla uczestnika, zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu)
- Rejestracja
Na szkolenie można się zgłosić za pomocą elektronicznego formularza rejestracyjnego dostępnego pod linkiem:
https://forms.gle/fDXebS7QQQcDoNDg7
- Informacje o prowadzących
- Adam Grochoła – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Słubicach (20 lat stażu pracy). Członek Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Urzędzie Miasta i Gminy w Słubicach.
Od 2012. Prowadzi szkolenia dla podmiotów wykonujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Współpracuje m. in. z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Od września 2017 r. wykładowca Krajowej Szkody Sądownictwa i Prokuratury.
- Aneta Mikołajczyk – radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, pracuje w jednostce samorządu terytorialnego oraz Biurze Rzecznika Praw Dziecka. W ramach swoje pracy udziela również porad prawnych w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym dla Dzielnicy Warszawa Śródmieście. Prowadzi liczne szkolenia dotyczące prawnych aspektów przeciwdziałania przemocy w rodzinie/domowej, praw dziecka m.in. Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – kurs podstawowy (lata 2015- 2023), Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – kurs zaawansowany (lata 2016-2023), a także szkolenia dot. zagadnień prawnych w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie/domowej dla jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, służby zdrowia, policji, kuratorów sądowych. Ponadto prowadzi doradztwo prawne dla zespołów interdyscyplinarnych miasta stołecznego Warszawy orazbierze udział w projektach zapewniających pomoc prawną.
- Warunki udziału w szkoleniu
Warunkuen udziału w szkoleniu jest:
- zgłoszenie chęci udziału za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego
- wniesienie opłaty przed szkoleniem lub – wyłącznie w przypadku instytucji – podpisanie przez osobę upoważnioną zobowiązania do zapłaty po zakończeniu szkolenia
- zapoznanie się z regulaminem szkoleń Stowarzyszenia „Niebieska Linia” i zaakceptowanie go (regulamin znajduje się w formularzu zgłoszeniowym oraz na stronie www.niebieskalinia.org)
- posiadanie odpowiednich warunków do udziału w szkoleniu, tj. korzystanie z komputera, tablety lub telefonu posiadającego sprawne głośniki, mikrofon i kamerę oraz stabilne połączenie z Internetem.