LINKI      KONTAKT      GALERIA

 
 

Stowarzyszenie "Niebieska Linia" serdecznie zaprasza seniorów z warszawskiej Woli do udziału w bezpłatnych warsztatach dotyczących komunikacji, asertywności oraz stereotypów. Spotkania te organizowane są w ramach Wolskich Dni Seniora, które trwają przez cały październik. Organizujemy je wraz z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie". Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem oraz opisem poszczególnych spotkań.

 

1. Jak efektywnie komunikować się z innymi i samym sobą? O tym, czym jest Język Serca;
10.10.2019; 11:30-12:30; Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie", ul. Nowolipie 25B, sala warsztatowa - prowadzący: Agnieszka Fijałkowska, Piotr Wiśniewski

Podstawą komunikacji międzyludzkiej jest nie tylko mówienie, ale przede wszystkim umiejętność wyrażania swoich emocji i potrzeb, jak również umiejętność słuchania. Jeśli oba te czynniki współgrają, możemy mówić o dialogu. Ale co, jeśli rozmowa przeradza się w konflikt? Interakcje społeczne od zawsze i na zawsze będą pewnego rodzaju wyzwaniem.

Będziemy uczyć m. in.:
- jak rozmawiać z bliskimi, żeby się usłyszeć,
- jak mówić do męża, żony, do dzieci, wnuków, przyjaciół, żeby widzieli także mój punkt widzenia
- jak ich słuchać, by nie brać na siebie winy, nie mieć żalu i poczucia, że jestem nie w porządku.

Nastawimy się na obserwację, nazywanie uczuć, uzewnętrznianie potrzeb i poszukiwanie najlepszej z możliwych strategii, która zaspokoi potrzebę – naszą lub drugiego człowieka .

 

2. Asertywność - jak dbać o siebie, nie raniąc innych;
17.10.2019; 11:30-12:30; Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie", ul. Nowolipie 25B, sala warsztatowa - prowadzący: Aleksandra Kurowicka, Piotr Wiśniewski

Na co dzień doświadczamy wielu sytuacji, kiedy chcemy odmówić. Nie robimy jednak tego, bo… powodów może być bardzo wiele.

Porozmawiamy m.in. o tym, czym są granice i jak możemy o nie dbać w relacjach z innymi oraz czy asertywność to tylko mówienie „nie”. Poćwiczymy asertywne odmawianie i wyrażanie swojego zdania, nawet w nieprzyjemnych dla nas sytuacjach. Poznamy podstawowe techniki manipulacji używane w życiu codziennym i zastanowimy się, jak sobie z nimi radzić – np. w rozmowach z teleankieterami, w sklepie, urzędzie. Nauczymy się jak robić to tak, aby zadbać o siebie nie raniąc przy tym innych osób.

 

3. Stereotypy - tak powszechne i tak nieprawdziwe. Jak sobie z nimi radzić?;
24.10.2019; 11:30-12:30; Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie", ul. Nowolipie 25B, sala warsztatowa - prowadzący: Katarzyna Gajda, Piotr Wiśniewski

W naszym społeczeństwie istnieje wiele mitów i przekonań dotyczących starości, czy bycia seniorem.

Zapraszamy na warsztat, podczas którego sprawdzimy jakie przekonania na temat seniorów i starości funkcjonują w świadomości społecznej. Wspólnie podejmiemy dyskusję, co możemy zrobić, żeby kreować jak najbardziej pozytywny wizerunek seniorów. Wspólnie wymyślimy, co robić, by stereotypom się nie dać – będzie tu miejsce na dobrowolne dzielenie się naszymi doświadczeniami. I przyjrzymy się sobie - w które ze stereotypów sami wierzymy, a którym przeczymy.

 

Zapisów na warsztaty można dokonywać w biurze Stowarzyszenia przy ul. Jaktorowskiej 4 oraz telefonicznie w godz. 9-15 pod nr telefonu 22 499-37-33.

Serdecznie zapraszamy!